Dana Zátopková
S Ťopkem jsme byli někdy začátkem devadesátých let minulého století na zasedání Českého klubu olympioniků. To zasedání se konalo v romantickém místě jménem Hluboká nad Vltavou. Při té příležitosti jsme se zúčastnili ještě s Ludvíkem Daňkem, Honzou Kurkou, bratry Svojanovskými a ostatními olympioniky besedy v Českých Budějovicích.
Na té besedě nebylo o besedující nouze a jedním z účastníku, které jsme tam mimo jiné potkali byl i doktor Miroslav Antl, člověk, kterého jsme obdivovali již před tím, než jsme jej viděli „in natura“. Do té doby jej předcházela pověst tvrdého a nepodplatitelného chlapa.
S napětím jsme sledovali první nájemné vraždy i největší drogové aféry, o kterých se tenkráte v tisku dost informovalo. Vzpomínám si zejména i na zlomový okamžik, kdy snad poprvé se stalo něco do té doby nevídaného. Státní zástupce zastavil obviňování zlatníka v Turnově, který zastřelil lupiče, kteří přepadli jeho zlatnictví. Byl to právě doktor Antl, který na místě překvalifikoval tento čin na nutnou sebeobranu.
Na tu dobu velice odvážný čin státního úředníka. Také si myslím, že tento čin se stal i zlomovým okamžikem ve všeobecném nazírání na právo lidí bránit se proti zločinům.
Osobní setkání nás nejen nezklamalo, ale naopak příjemně překvapilo.
To, že jsme si přiťukli slivovicí (kterou Emil vždy pohotově odněkud dovedl vytáhnout), patří ke každému začátku správného povídání a pamatuji se, že jsme si už poprvé povídali velmi dlouho.
Od té doby jsme se rádi vzájemně vídávali, protože mne zajímala jeho práce.
Zejména, když jsem od něj dostala jeho knihu „Gaunery nemám rád“. To jsem jej dokonce zkoušela z jeho případů.
Musím říci, že svým chováním i názorem na život také ovlivnil mnohé členy klubu olympioniků. Když padl návrh na přijetí, teď už Mirka Antla, za čestného člena Českého klubu olympioniků (kam patří mimo jiné Martina Navrátilová, Jan Kodeš, Radek Brzobohatý apod.), tak z celého pléna pěti set lidí nikdo nezvedl ruku proti.
Napínavě jsme sledovali jeho přechod do funkce na policejní ředitelství i jeho pozdější dramatický odchod. Jak se říká, „Nepoznáš-li svou chybu, uděláš další“. On ji poznal a zachoval se čestně tak, jako žádný z tehdejších i současných politiků.
Protože známe jeho znalosti nejen z oblasti práva, ale velice dobře i jeho osobní charakterové vlastnosti, tak jsme jej přesvědčovali, aby vstoupil do politiky a pomohl trochu ve stylu fair play v nazírání na současnou politickou garnituru. Jsme rádi, že jsme jej přesvědčili a že na naše naléhání kývl. Držíme mu palce, aby zůstal takovým, jakým byl dosud. A rádi mu pomůžeme. Což jsme mu také všichni slíbili.
Dana Zátopková – oštěpařka, olympijská vítězka. Byla manželkou jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka. V roce 1952 ve svých 30 letech získala zlato na olympiádě v Helsinkách. V letech 1954 a 1958 se stala mistryní Evropy. V roce 1960 na olympiádě v Římě získala stříbrnou medaili. Patří jí také světový rekord z roku 1958 – 55,73 metrů.
Jiří Raška
Mirek Antl zosobňuje lidskost a férovost. Pro nás Valachy tyto vlastnosti znamenají hodně.
Jiří Raška – skokan na lyžích, olympijský vítěz. Olympijský vítěz v roce 1968 na středním můstku, druhé místo na velkém můstku.
Mistr světa v letech na lyžích z roku 1969. Stříbro z olympijských her z roku 1968 a z mistrovství světa z roku 1970 a bronzové medaile z roku 1972. V roce 2003 byl zvolen nejlepším lyžařem naší země 20. století.
Jiří Adam
Mirek je přítel, který nekývá za každou cenu. Na takové kývání mám vlastní stín. Ten mi kývá věrněji. Sice parafrázuji Plutarcha, ale lépe to vyjádřit nedovedu. Prostě si Mirka Antla velice vážím.
Jiří Adam – moderní pětibojař, olympijský medailista. Stříbrný medailista v moderním pětiboji z LOH 1976 v Montrealu.
Oldřich a Pavel Svojanovští
Mirka Antla známe mnoho let. Ještě z dob, kdy jsme s Ludvou Daňkem a s ním strávili víkend v Jižních Čechách. Mirek je pro nás vzorem férovosti a také tím, že hodně vydrží. I když férovost se v politice moc nenosí, věříme, že Mirek tento způsob do politiky zanese.
Oldřich Svojanovský – veslař, olympijský medailista. Účastník OH v Mexiku 1968 (5. místo – osmiveslice), OH v Mnichově 1972 (stříbro dvojka s kormidelníkem spolu s bratrem Pavlem), OH Montreal 1976 (bronz – dvojka s kormidelníkem spolu s bratrem Pavlem). V současnosti předseda Českého klubu olympioniků.
Pavel Svojanovský – veslař, olympijský medailista. Účastník OH v Mnichově 1972 (stříbro – dvojka s kormidelníkem spolu s bratrem Pavlem), OH Montreal 1976 (bronz – dvojka s kormidelníkem spolu s bratrem Pavlem).
Ivan Satrapa
JUDr. Miroslav Antl je čestným členem Českého klubu olympioniků od června roku 2001 a jeho postoje v několika kauzách ještě jako státního zástupce v Hradci Králové mně velmi zaujaly jako tehdejšího předsedu Českého klubu olympioniků. Byl jsem a stále jsem toho mínění, že takovéto činy, pojmenovávat jasně dobro dobrem a zlo zlem a jeho osobně pevné, odhodlané a nebojácné postoje, zejména v protidrogových kauzách, které řešil, stále jsou dobrým příkladem zejména pro mladší generaci našeho národa.
Do senátní kampaně roku 2008 vyjadřuji JUDr. Miroslavu Antlovi svou plnou osobní podporu a přál bych si, aby takových senátorů měl Senát PČR co nejvíce.
Ivan Satrapa – házenkář, olympijský medailista. Dlouholetý hráč Dukly Praha, 150 reprezentačních startů, 1x ve výběru světa. Účastník OH v Mnichově 1972 (stříbro – ve finále prohra s Jugoslávií), OH v Montrealu 1976 (7. místo). Čtyřnásobný účastník MS. V současnosti člen Předsednictva Českého klubu olympioniků.
Jiří Vícha
Objektivita – spravedlnost, sport – zákon. Proč spojuji tato slova se jménem Miroslav Antl a svým? Protože se dobře známe a hlavně nás význam těchto slov spojuje stejným životním postojem, stejným hodnotovým žebříčkem a ladí na stejnou vlnu.
Skoro celý život jsem působil na sportovním poli (jako hráč i trenér házené) a po celou dobu jsem se řídil radou, kterou mi před 55 lety vepsal do alba můj otec:
Jedno si pamatuj, ve štítu měj,
dodržuj pravidla, děj se, co děj,
na hřišti, v životě poctivě hrej.
Byť bys hrál o život, vždycky fair play!
A vím, že je to také krédo Miroslava Antla v jeho celoživotní činnosti v justici. Objektivita a spravedlnost.
Potvrdila mi to i jeho kniha „Gaunery nemám rád“. Myslím si, že víra ve spravedlnost a objektivitu není jen víra má, bývalého sportovce, ale i víra většiny společnosti. A o to usiluje i Miroslav Antl.
Jiří Vícha – legendární český házenkář a trenér. Od roku 1952 hrál za Duklu Praha na postu brankáře. Dlouholetý trenér reprezentace. Je členem Českého klubu olympioniků a Českého klubu fair play. Hráčské úspěchy: 2. místo na MS 1958 a 1961, 3. místo na MS 1954 a 1964, vítěz PMEZ 1957 a 1964 s Duklou Praha. Trenérské úspěchy: 2. místo na OH 1972, vítěz PMEZ 1984 s Duklou Praha, 2. místo v bundeslize s TV Grosswaldstadt, dvakrát ve finále evropského poháru, vítěz Německého poháru.
Jiří Čtvrtečka
Kdysi někdo řekl, že je lepší se odvážit velkých věcí i když se střídavými nezdary. Jsou lidé, kteří se ani moc neradují, ani moc netrpí, protože žijí v šedivém soumraku bez vítězství a proher. Mirek je jejich opakem. Držím mu palce.
Jiří Čtvrtečka – kanoista, závodník Dukly Praha a posléze dlouholetý trenér. Účastník třech olympijských finále v řadě – OH Mexiko 1968, OH Mnichov 1972, OH Montreal 1976. Mezi absolutní světovou špičkou v letech 1966 – 1977. V roce 1975 stříbrný na MS. Celkem třikrát bronzový na MS a ME.
Karel Engel
Mirka Antla znám dlouho a velice dobře. Jako zápasník vyznávám jeho přímý postoj k životu a férové nazírání na lidské slabosti. Myslím, že i ti, které stíhal, to mohou potvrdit.
Horolezci většinou dělí lidi na ty, se kterými by se na lano přivázali a na ty, se kterými by se na lano nepřivázali. Mirek z mého pohledu patří určitě do té první skupiny.
Karel Engel – zápasník ve volném stylu. Účastník OH v Mnichově 1972.
Po skončení kariéry přední český kaskadér – účinkoval ve více než 400 filmech.
Loprais Tatra Team
S Mirkem Antlem jsme se potkali před více jak deseti lety u nás v „Kolibě“ u Frenštátu pod Radhoštěm. Byl tam slavnostně přijímán mezi čestné občany Valašského království. Od té doby se často vídáme, ať je to u nás na Valašsku, nebo na různých akcích, jako třeba při testování závodní Tatry, anebo při kamarádských posezeních u kytary, cimbálu, i té naší dobré slivovice. Vždy jsme si ho vážili a stále vážíme pro jeho přímý, rovný přístup k lidem, ale i pro jeho nebojácný a tvrdý boj s darebáky a zločinci. Naše vztahy nijak nenarušil ani jeho řidičský karambol, všichni jsme ocenili jeho rychlé a chlapské řešení. Rádi ho přijedeme podpořit do vašeho regionu. Je to náš kamarád, čestný bojovník a spolehlivý člověk, který navíc umí lidem pomoci.
Za LOPRAIS TATRA TEAM:
Karel LOPRAIS, „Monsieur Dakar“ (19 x Dakar, 6 x vítěz), 4 x 2. místo aj.) Milan LOPRAIS, manažer týmu, Aleš LOPRAIS, pilot, (3x Dakar) Zdroj: ANTL Miroslav. Váš hlas pro spravedlnost, bezpečnost a pořádek. Rychnov nad Kněžnou: vlastním nákladem, 2008. Neprodejné.