PRŮVODCE REGIONEM
Charakteristika senátního obvodu č. 48 Rychnov nad Kněžnou
Popis dle zákona 247/1995 Sb: celý okres Rychnov nad Kněžnou, východní část okresu Pardubice, ohraničená na západě obcemi Plch, Staré Ždánice, Stéblová, Srch, Staré Hradiště, Kunětice, Sezemice, Dašice, Hostovice, severozápadní část okresu Ústí nad Orlicí, ohraničená na jihu obcemi Dobříkov, Sruby, Choceň, Koldín.
Volební obvod do Senátu PČR č. 48 se od ostatních senátních obvodů liší především svojí nestejnorodostí. Jako jediný ze senátních volebních obvodů zasahuje do dvou územních celků, krajů Královéhradeckého a Pardubického a na území tří bývalých okresů, tj. Rychnov nad Kněžnou, Pardubice a Ústí nad Orlicí. Část obvodu patřícího do pardubického okresu je od ostatních částí obvodu dosti vzdálená a je spádová komunikačně i hospodářsky na město Pardubice a tvoří více méně jeho periferii. Tato oblast má problematiku naprosto odlišnou od ostatních částí obvodu. Velikost obvodu lze charakterizovat vzdáleností nejzápadnější obce obvodu Plch od nejvýchodnější, tj. Bartošovic, která tvoří 62 km a mezi nejjižnějšími Sruby a nejsevernější obcí Olešnicí v Orlických horách, která je 46 km.
Senátní obvod lze rozdělit na 12 oblastí. Toto členění přesně neodpovídá správnímu rozdělení podle pověřených měst a spíše zohledňuje přirozenou spádovost obcí, kterou správní rozdělení ne vždy respektovalo.
Jsou to oblasti: Rychnovsko, Dobruško, Solnicko, Rokytnicko, Vamberecko, Opočensko, Týništsko, Kostelecko, Dašicko, Holicko, Sezemicko a Choceňsko.
Typově lze dále senátní obvod rozdělit:
– venkovská oblast Polabí (Dašicko, Holicko, Sezemicko)
– venkovská oblast Rychnovska (Opočensko, Kostelecko, Týnišťsko)
– horská a podhorská oblast (Rokytnicko, Dobrušsko)
– centrální oblast (Solnicko, Rychnovsko, Vamberecko)
– oblast Chocně (Choceňsko)
Okres Rychnov nad Kněžnou
K 31. 12. 2006 se rozlohou 998 km2 na celkové ploše Královéhradeckého kraje podílí 21 % a je druhým největším okresem v kraji (za okresem Trutnov). Z hlediska počtu obyvatel je rychnovský okres druhým nejmenším v kraji (nejmenší je okres Jičín), k 31. 12. 2006 jich zde žilo 79 409, tj. 14,4 % z celkového počtu obyvatel kraje. Vyznačuje se nejmenší hustotou zalidnění, na 1 km2 připadá 80 obyvatel.
Povrch okresu tvoří v jihozápadní oblasti roviny, ve střední pahorkatiny, které posléze přecházejí v horský masív Orlických hor. Nejnižším bodem v okrese je místo u Týniště nad Orlicí (246 m nadmořské výšky), nejvyšším pak Velká Deštná (nejvyšší hora Orlických hor) s 1115 m nadmořské výšky. Tyto výškové rozdíly se projevují i v rozdílnosti podnebí. Na jihozápadě je podnebí mírné, v oblasti Orlických hor je podnebí drsnější.
Pro jedinečnost krajiny, zachovalost jednotlivých prvků a jejich vzájemnou vyváženost byly v roce 1969 Orlické hory vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí. Do plochy 204 km2 bylo zahrnuto podhůří a hlavní hřeben od Olešnice v Orlických horách až po Zemskou bránu. Je zde také většina maloplošných chráněných území, z nichž nejcennější je národní přírodní rezervace Bukačka, často nazývaná botanickou zahradou Orlických hor. Celkem jsou na území okresu dvě národní přírodní rezervace, 12 přírodních památek a 20 přírodních rezervací.
Povodí okresu tvoří tři hlavní řeky, Divoká Orlice, Zdobnice a Bělá s hlavními přítoky Rokytenkou, Kněžnou, Klausou a Dědinou. Území okresu náleží do povodí řeky Labe. Vodní plochy tvoří z celkové rozlohy okresu pouze 1,1 %.
Dopravní síť okresu charakterizují dva dopravní tahy: z Hradce Králové přes Týniště nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí, Vamberk směrem na Šumperk. Druhý pak z Náchoda přes Dobrušku, Rychnov nad Kněžnou a Vamberk do Ústí nad Orlicí a do Brna.
Mírné podnebí a v zimě dostatek sněhové přikrývky jsou důvodem ke stále vzrůstající návštěvnosti horských středisek Orlických hor. Region Rychnovska je dnes přitažlivou turistickou a rekreační oblastí, kde se mimořádné bohatství kulturních památek snoubí s malebnou krásou Orlických hor a krajiny podhůří. Rozmanitostí přírodních krás a bohatstvím kulturních památek se řadí k nejpozoruhodnějším místům české země. Přispívá k tomu i řada šlechtických sídel převážně obklopených rozlehlými parky se vzácnými dřevinami.
Z celkové rozlohy okresu tvoří 54,2 % zemědělská půda, ze které 62 % zabírá orná půda a 33,3 % je trvale zatravněná. Víc jak 37 % plochy okresu je pak pokryto převážně jehličnatými (z více než osmdesáti procent) a listnatými lesy.
Ve struktuře obcí převládají obce s počtem obyvatel 200–499 (37,3 %) a malé obce do 199 obyvatel (22,9 %). Z celkového počtu 83 samostatných obcí jich má 9 statut města. Ve čtyřech městech nad pět tisíc obyvatel žilo 39,1 % trvale bydlícího obyvatelstva okresu.
Pokud použijeme pro vymezení venkovských resp. nevenkovských sídel kritérium 2000 obyvatel, pak v okrese Rychnov nad Kněžnou žije 42 % obyvatel v obcích do 2000 obyvatel. Migrací ubyly osoby s maturitou a vysokoškoláci. Ztrátu nad 200 osob mělo město Rychnov nad Kněžnou.V sídelní struktuře zaujímá první místo okresní město Rychnov nad Kněžnou s 11 682 obyvateli.
Na území okresu je vytvořeno sedm správních obvodů pověřených obecních úřadů – Rychnov nad Kněžnou, Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Opočno, Rokytnice v Orlických horách, Týniště nad Orlicí a Vamberk a tři správní obvody obcí s rozšířenou působností – Rychnov nad Kněžnou, Dobruška a Kostelec nad Orlicí.
Ke konci roku 2006 bylo z hlediska struktury podnikatelské sféry zapsáno do registru ekonomických subjektů 17 033 podnikatelských subjektů, to představuje 13,6 % z celkového počtu ekonomických subjektů kraje. Fyzické osoby tvořily 84,8 % a právnické osoby 15,2 %. V členění podle odvětvové činnosti tvořily z celkového počtu celých 14 procent podniky zabývající se průmyslem, 10 % tvořily stavební podniky, 13,2 % zemědělské podniky, ale nejvíce, 31,1 % podniky zabývající se obchodem, ubytováním a stravováním.
Z 24 obcí (center dojížďky v kraji) nabývala nejvyšších hodnot tohoto ukazatele obec Kvasiny. Díky automobilovému závodu v Kvasinách se drží nezaměstnanost také v okrese Rychnov nad Kněžnou na druhé nejnižší úrovni v kraji. Další volná pracovní místa jsou ale silně omezena, na jedno volné tak připadá v okrese 18 uchazečů o zaměstnání, což je nejvíce v kraji.
V okrese Rychnov nad Kněžnou došlo k 60% poklesu investice na ochranu životního prostředí. Z celkového objemu vynaložených investic v kraji za 5 let směřovala více než polovina prostředků do okresu Hradec Králové, pětina do okresu Trutnov, po desetině do okresů Jičín a Náchod a nejnižší procento (7,6 %) do okresu Rychnov nad Kněžnou. Především do pohraničních oblastí začínají v mnohem větší míře proudit Poláci.
Správní obvod Dobruška
Bačetín | Bohdašín | Bystré | České Meziříčí | Deštné v Orlických horách | Dobré | Dobruška | Dobřany | Chlístov | Janov | Kounov | Králova Lhota | Mokré | Očelice | Ohnišov | Olešnice v Orlických horách | Opočno | Podbřezí | Pohoří | Přepychy | Rohenice | Sedloňov | Semechnice | Sněžné | Trnov | Val |
Správní území zahrnuje k 1.1. 2005 celkem 26 obcí. K tomuto datu přibyla do ORP Dobruška obec Očelice, která k 31. 12. 2004 patřila do ORP Hradec Králové. Správní obvod se na celkovém počtu obyvatel kraje podílí více než třemi procenty, na území kraje téměř šesti procenty. Ve městech Dobruška a Opočno žilo k 31. 12. 2004 více než padesát procent obyvatel správního obvodu. Třetinu území pokrývají lesy, dvě pětiny tvoří zemědělská půda.
Území je od západu pokryto Podorlickou pahorkatinou, směrem k severovýchodu se zvedá v Deštenskou hornatinu, a zaujímá severní část Orlických hor spolu s nejvyšším bodem Velkou Deštnou (1115 m n.m.). Deštenská hornatina s částí podhůří je chráněnou krajinnou oblastí, malé zbytky původních porostů jsou většinou uchovány jen v rezervacích Bukačka a Sedloňovský vrch. Jsou to smíšené horské porosty pralesovitého charakteru. Oblast s četnými potoky a říčkami, tvořícími malebná údolí, je odvodňována převážně řekou Orlicí a jejími přítoky.
Zhoršené klimatické podmínky a hlavně emise tepelných elektráren poničily zdejší přírodu, zejména na hřebenech, které jsou dnes téměř odlesněny. Dvě nejznámější a historicky nejcennější města této oblasti, Dobruška a Opočno, tvoří vstupní bránu do Orlických hor.
V případě SO ORP Dobruška bylo přípojkou na plyn ze sítě vybaveno z 7046 trvale obydlených bytů pouze 2,9 % bytů. Nezaměstnanost překročila ve správním obvodě Dobruška hranici 10 %. Nezaměstnaní nad 50 let věku si pohoršili své postavení ve SO ORP Dobruška.
Více než polovina obcí měla koncem roku 2005 schválenu územně plánovací dokumentaci.
Zajímavosti:
Bystré
Minimuzeum Bystré – expozice lidového umění a ševcovského řemesla, které zde bylo v 19. stol nejrozšířenějším řemeslem. Součástí expozice je také obraz venezuelské malířky Maicy Gonzales.
České Meziříčí
České Meziříčí leží na úpatí Orlických hor, mezi řekami Labem, Metují a Orlicí. Dominantou obce je barokní kostel sv. Kateřiny z r. 1748 postavený hrabětem Rudolfem Colloredem. Obec je rodištěm Královehradeckého arcibiskupa Karla Otčenáška.
Deštné v Orlických horách
Rekreační středisko položené 650 m n. m v malebném horském údolí Bělé a Deštenského potoka. Nachází se zde Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, dále kostel sv. Máří Magdaleny z počátku 18. stol. či kostel sv. Matouše v osadě Jedlová. U hotelu Praha můžeme navštívit Kačenčinu zahrádku se vzácnými i typickými rostlinami Orlických hor. Známý lyžařský areál Marta I a Marta II se nachází na svazích Studeného vrchu. Okolí Deštného nabízí desítky kilometrů upravených běžeckých tratí .
Dobruška
Jedna z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor. Od 16. století se město stalo hospodářským centrem rozkvétajícího východočeského dominia Trčků z Lípy. Ve 19. století se na Dobrušsku vytvořilo
jedno z ohnisek národního obrození, což dokládá i stálá expozice v rodném domku Františka Vladislava Heka, proslaveného spisovatelem A. Jiráskem v románu F. L. Věk. Dominantou je renesanční kostel sv. Ducha a dále děkanský kostel sv.Václava a renesanční radnice s prvotinami malíře Františka Kupky, který zde prožil své dětství a mládí. Dobrušské muzeum se pyšní expozicí věnovanou historii místní židovské komunity. Zachován zůstal i místní židovský hřbitov. Součástí muzea je i Laichterův domek se stálou expozicí a galerií.
Luisino Údolí
Horská víska (876 m) pod Velkou Deštnou. Od roku 1828 dřevorubecká osada, patřící původně k obci Jedlová. Dnes chalupy slouží pro rekreaci a je zde hájovna. Za svůj název vděčí tehdejšímu vlastníku solnického panství Antonínu Slivkovi, rytíři ze Slivic, který osadu pojmenoval po své matce.
Jiráskova horská cesta
Hlavní dálková hřebenová cesta v Orlických horách. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben. Začíná v Broumově; přes Hronov a Náchod vstupuje údolím Metuje do oblasti Orlických hor. Z Nového Hrádku přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí pokračuje na hlavní hřeben, přes Šerlich, poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Překonává Divokou Orlici na Zemské bráně, Tichou Orlici v Mladkově, odkud přes Suchý vrch a dále pak přes Jablonné n. Orl. míří do Litomyšle. Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska.
Olešnice v Orlických horách
Pohraniční obec v údolí Olešenky (580–620 m) je východištěm do severní části Orlických hor a známým letoviskem. Okolí je díky nenáročným běžeckým trasám ideální i pro běžkaře. Strategickou polohu využívá i turistický přechod. Dominantou je barokní radnice z let 1707–1709 a kostel sv. Maří Magdalény. Známý Utzův mechanický betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu jeho postavy hýbají hlavou, rukama i nohama, dokonce se v některých případech i vzájemně přibližují či vzdalují. V roce 2005 také byla slavnostně otevřena 6 km dlouhá naučná stezka po lehkém opevnění.
Opočno
V historickém centru města byla vyhlášena městská památková zóna s mnoha památkově chráněnými budovami – kostel Nejsvětější Trojice, kaple sv. Ondřeje z doby po roce 1560 a renesanční letohrádek.
Raně barokní kapucínský klášter s kostelem Narození, Měšťanský dům z roku 1740 s původní fasádou a částečně dochovanými klenbami a Kodymův národní dům. V zámeckém parku se vzácnými dřevinami uvidíme zbytky původních suťových lesů s habrem a jilmem i oboru s daňky, muflony a jeleny Dybowského. V blízkém okolí se nachází i několik rybníků. Každoročně v říjnu návštěvníky přitahují setkání sokolníků s ukázkami lovu zvěře za pomoci dravců, podzimní Hubertova jízda a výlovy rybníku Broumar. V Opočně se narodil světově proslulý malíř František Kupka.
Opočno – zámek
Renesanční zámek nad údolím Zlatého potoka stavěl český šlechtický rod Trčků z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. stol. Dodnes můžeme obdivovat hlavní zámecké budovy se třemi podlažími nádherných arkádových lodžií otevřených do obdélníkového nádvoří.
Poslední významní vlastníci Colloredo–Mansfeldové upravili interiéry v duchu evropského aristokratického prostředí, hospodářsky využívané údolí nahradil nově založený přírodně krajinářský park s romantickými stavbami.
Osičina – rozhledna
Nejvyšší rozhledna Orlických hor a Podhůří (53m) postavená v roce 2004 mezi obcemi Vojenice a Záhornice, přibližně osm kilometrů od Opočna. Na plochém vrcholu kopce v nadmořské výšce 416 m n. m.
stojí kovová vyhlídka. V zalesněném údolí pod rozhlednou můžeme navštívit poklidné poutní místo s kaplí Pany Marie z roku 1889 s křížovou cestou, studánkou s pitnou vodou a dřevěným altánkem pro odpočinek.
Podbřezí
Obec vznikla téměř současně se stavbou tvrze Skalka na skalnatém ostrohu nad Zlatým potokem a to pod protějším návrším (porostlým břízami, což jí dalo ojedinělý název v republice). Židovský hřbitov je stálým svědectvím o životě zdejší židovské komunity. S novým stoletím vykonal na Skalce (i v Podbřezí) několik studijních návštěv Alois Jirásek a po vydání románu Temno nastal v obci velký turistický ruch.
Sedloňov
V roce 1897 zde proběhl 1. známý lyžařský závod v Orlických horách.
Lyže do obce pro lesní personál nechal dovézt hrabě Kolowrat, proto spolu s Bartošovicemi se Sedloňov stal jedním z prvních zdejších lyžařských středisek. V obci najdeme kostel Všech Svatých a dřevěnou roubenou faru z roku 1749. Milovníci vojenské historie se můžou vydat na trasu po hřebenu, kde najdou linii pevnůstek pohraničního opevnění z let 1937–1938. Na třech sjezdovkách nalezneme klidné prostředí pro lyžování.
Sedloňovský černý kříž
Tyčí se pod sedlem Sedloňovského vrchu v nadmořské výšce 1005 m.
Dřevěný, černě natřený kříž s Kristovým tělem z mosazného plechu (původní) byl postavený k uctění památky rakouského ministra orby Jeronýma hraběte z Mansfeldu. Při západu slunce se mosazná plocha leskla a byla prý viditelná až z opočenského zámku.
Sedloňovský vrch
Na vrcholu (1005 m n. m.) najdeme přírodní rezervaci se vzácnými fragmenty přirozených bukosmrkových porostů s vytroušeným javorem klenem, jeřábem ptačím a také vzácné byliny.
Štefanova vyhlídka – rozhledna
Rozhledna na nejvyšší hoře Orlických hor Velké Deštné je nejmenší rozhledna tohoto pohoří. Rozhlednu postavili náchodští skauti v srpnu 1992 a věnovali ji panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštném, k jeho šedesátinám.
Velká Deštná
Dříve Sedmihradská hora, nejvyšší vrchol Orlických hor (1115 m n. m.)
Velký Uhřínov
Horská vesnička pod Velkou Deštnou se zbytky původní lidové architektury a s dominantním kostelem sv. Vavřince. Je zde pozoruhodný středověký skanzen Villa Nova.
Vrchmezí
Vrchol (1084 m n. m.) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, kde najdeme přírodní rezervaci Pod Vrchmezím se zachovalou horskou bukovou smrčinou s klenem.
Správní obvod Kostelec nad Orlicí
Albrechtice nad Orlicí | Bolehošť | Borohrádek | Borovnice | Častolovice | Čermná nad Orlicí | Čestice | Doudleby nad Orlicí | Hřibiny-Ledská | Chleny | Kostelec nad Orlicí | Kostelecké Horky | Krchleby | Lípa nad Orlicí | Nová Ves | Olešnice | Svídnice | Tutleky | Týniště nad Orlicí | Vrbice | Žďár nad Orlicí | Zdelov |
Správní území zahrnuje celkem 22 obcí. Na celkovém počtu obyvatel i území kraje se podílí pouze 4,5 %. Ve třech městech správního obvodu (Kostelec nad Orlicí, Borohrádek a Týniště nad Orlicí) žilo k 31.12. 2004 necelých 60 % obyvatel. Téměř na 45 % území se rozkládají lesy a přibližně stejnou plochu zaujímá zemědělská půda.
Správní obvod se nachází v podhůří Orlických hor v malebném údolí Divoké Orlice, která se v Týništi nad Orlicí stéká s Orlicí Tichou a přechází v polabskou rovinu. Území je charakteristické zejména rozsáhlými lesy, v údolní nivě řeky Orlice je velké množství přírodních atraktivit, které jsou v České republice výjimečné. Jedná se zejména o říční meandry s množstvím rozmanité fauny a flóry, proto zde vznikla Chráněná krajinná oblast Orlice. Tato oblast je i hojně využívaná pro vodní turistiku, cykloturistiku i rodinné pěší výlety.
Je zde nadprůměrný podíl vodních ploch díky četným slepým ramenům řeky Orlice. Z historických staveb možno upozornit na zámek v Častolovicích s anglickým parkem, empírovou stavbu Nového zámku a barokní stavbu Starého zámku v Kostelci nad Orlicí a renesanční zámek v Doudlebech nad Orlicí.
Správní obvod Kostelec nad Orlicí měl ve sledovaném období let 2001 až 2005 nejvyšší kladný průměrným migrační přírůstek. Každoročně se přistěhovalo v průměru 432 obyvatel a vystěhovalo se průměrně 341.
Ze správního obvodu vyjíždělo nejvíce osob za prací (20 osob na 100 osob zaměstnaných). Ve správním obvodě Kostelec nad Orlicí připadlo na každých 1000 bydlících zaměstnaných pouze 800 pracovních míst.
Zajímavosti:
Borohrádek
Město leží v údolí Tiché Orlice a je obklopeno rozsáhlými borovými lesy. Jsou zde lužní lesy se vzácnou květenou, vodní tůně ve starém rameni Orlice a památný dub. Na náměstí shlédneme rokokovou plastiku sousoší P. Marie, v ulici T.G. Masaryka kostel sv. Michaela Archanděla z roku 1673 a na hřbitově historickou dřevěnou zvonici.
V městské části Šachov stojí kostel Nejsvětější trojice z roku 1600 a barokní sousoší Krucifixu z roku 1751. V empírovém zámku z roku 1920 je nyní domov důchodců. Na toku Tiché Orlice najdeme přírodní koupaliště „Splav“.
Častolovice
Výletní místo při soutoku Bělé s Divokou Orlicí s dominantním renesančním zámkem Častolovice a krásným zámeckým parkem. Na vrcholku jednoho z kopců je zdálky viditelný barokní kostel sv. Víta, v centru obce můžeme navštívit Galerii Antonína Hudečka.
Častolovice – zámek
Dějiny zámku sahají až do 13. století kdy byla postavena vodní tvrz.
V letech 1588 až 1615 ji rodina Oppersdorfů přestavěla na renesanční zámek. Z té doby také pocházejí výjevy z Liviových římských dějin na nádvorní fasádě. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové.
Po roce 1989 byl vrácen rodu Šternberků. Stálou expozici zámku najdeme ve dvaceti místnostech. Na nádvoří najdeme galerii, kavárnu a restauraci. Atrakcí, zejména pro děti, je rozsáhlý anglický park s růžovou a vodní zahradou, zámeckým zvěřincem, oborou s bílými daňky a jeleny sika, minizoo a dětské hřiště.
Doudleby nad Orlicí
Doudleby nad Orlicí se rozkládají na obou březích Divoké Orlice. V 18. a 19 století byla součástí Doudleb nad Orlicí židovská obec, která čítala téměř 50 rodin a měla vlastní školu, lázeň a modlitebnu.
Doudleby nad Orlicí – zámek
Renesanční zámek vystavěný na místě takzvané Kamenné tvrze. V roce 1562 koupil Doudleby Mikuláš z Bubna. Pozdně renesanční objekt byl budován od roku 1585 až do začátku 17. století. Zámek je čtyř křídlový, jednopatrový, s raně barokními přízemními arkádami. Na celé stavbě můžeme obdivovat pozoruhodnou renesanční sgrafitovou výzdobu z roku 1590. Navštívit můžeme i zámeckou kapli sv. Rodiny vystavěnou a vyzdobenou v 17. století.
Kostelec nad Orlicí
Město v údolí Divoké Orlice, je jednou z bran do Orlických hor.
Výraznou dominantou města je pozdně barokní kostel sv. Jiří. Na náměstí F. Palackého nás zaujme stará radnice s věží zřízenou z měšťanského domu, nová novorenesanční radnice i několik měšťanských domů a Mariánský sloup z roku 1707 s empírovou kašnou s postavou nymfy a pseudogotické sousoší Nejsvětější Trojice pocházející z roku 1874. Najdeme zde i raně barokní hřbitovní kostel sv. Anny a kostel J. A. Komenského. V Lipové stráni byly vybudovány tři výletní okruhy – stezky Dr. Jiřího St. Gutha-Jarkovského, Husova a Erbenova. Při příznivém stavu vody hojně využívají řeky Divoké Orlice i vodáci.
Kostelec nad Orlicí – Nový zámek
Nový zámek nechal vystavět v letech 1829–1833 majitel panství Josef Kinský podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha. Jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se suterénem a zvýšeným přízemím se řadí k nejhodnotnějším empírovým objektům u nás.
Zámek nyní nemůžeme navštívit, protože byl v roce 1992 navrácen Josefu Kinskému, který ho po obnově chce veřejnosti zpřístupnit.
Anglický park, který je označován za jeden z nejrozsáhlejších a nejhodnotnějších přírodních krajinářských parků v regionu – vzácné dřeviny jsou v něm staré přes 120 let a spolu s cizokrajnými keři na rozloze 40 ha vybízejí pro relaxaci a klidnou procházku.
Řeka Orlice
Orlice je největší východočeský přítok Labe. V převážné délce svého toku je tvořena říční dvojicí – Divokou Orlicí, která pramení v rašeliništích v Polsku, a Tichou Orlicí pramenící na temeni Jeřábu v Jesenické oblasti. Zatímco délka toku spojené Orlice měří již pouze 35 km, obě zdrojnice jsou podstatně delší –Divoká Orlice překonává na našem území vzdálenost 99,3 km, Tichá Orlice pak 107,5 km.
Vrbice
Leží pod návrším zvaným Na Kastele, z něhož je skvělá vyhlídka do širokého okolí. V centru Vrbice najdeme zděnou zvoničku se sochou Panny Marie Cellenské s Jezulátkem a se dvěma zvony. Obcí prochází dálková turistická trasa, vedoucí z Kostelce nad Orlicí do Ústí nad Orlicí. Tato cesta nás přivede k lesní studánce, vkusně zastřešené dřevěným altánkem. Na turistické trase je upravený přírodní lesopark Olšinky.
Vrbice – rozhledna
Nejmladší rozhledna Orlických hor a Podhůří postavená v roce 2006. Na dřevěné 30 m vysoké vyhlídce s ocelovým točitým schodištěm se 118 schody se můžeme zastavit hned dvakrát, ve výšce 11 a 22,5 metrech. Spatřit můžeme Kunětickou horu, Pardubice, Hradec Králové, Orlické hory, ale i Krkonoše a Sněžku.
Správní obvod Rychnov nad Kněžnou
Bartošovice v Orlických horách | Bílý Újezd | Byzhradec | Černíkovice | Jahodov | Javornice | Kvasiny | Lhoty u Potštejna | Libel | Liberk | Lično | Lukavice | Lupenice | Orlické Záhoří | Osečnice | Pěčín | Polom | Potštejn | Proruby | Rokytnice v Orlických horách | Rybná nad Zdobnicí | Rychnov nad Kněžnou |Říčky v Orlických horách | Skuhrov nad Bělou | Slatina nad Zdobnicí | Solnice | Synkov-Slemeno | Třebešov | Vamberk | Voděrady | Záměl | Zdobnice |
Správní území zahrnuje 32 obcí. Na celkovém počtu obyvatel kraje se podílí šesti procenty, na území kraje pak jednou desetinou. Ve městech Rychnov nad Kněžnou, Rokytnice v Orlických horách, Solnice a Vamberk žilo k 31.12. 2004 přes 60 % obyvatel správního obvodu.
Na dvou pětinách území se rozkládají lesy, zemědělská půda tvoří 50 % území.
Podorlická pahorkatina se od západu směrem k severovýchodu zvedá do pohoří Orlické hory. Tato část Orlicích hor tzv. Deštenská hornatina tvoří poměrně plochý hřbet, s vrcholy kolem 1000 m n.m., k severovýchodu spadá příkrým svahem do údolí řeky Divoké Orlice, k jihovýchodu směrem do vnitrozemí klesá pozvolna. Téměř celá Deštenské hornatiny s částí podhůří především podle toků řeky Bělé, Zdobnice a Říčky je chráněnou krajinou oblastí. Celá oblast s četnými potoky a říčkami, tvořícími malebná údolí, je odvodňována řekou Orlicí a jejími přítoky. Zhoršené klimatické podmínky a emise tepelných elektráren silně poničily přírodu, zejména na hřebenech hor.
Pro dobrou přístupnost a klid jsou Orlické hory celoročně vyhledávanou oblastí. Atraktivitu oblasti protkané značenými turistickými stezkami podtrhuje samostatný architektonický prvek, kterým je soustava vojenského opevnění ze třicátých let. Dominantou Rychnova nad Kněžnou je barokní kolowratský zámek, v objektu je Orlická galerie s díly umělců působících ve zdejším kraji: A. Slavíčka, V. Sedláčka a dalších. Ve zvonici děkanského kostela se nachází třetí největší zvon v Čechách, Kryštof. Město je rodištěm spisovatele Karla Poláčka. S nedalekým městem Vamberk je spjata světoznámá tradice výroby paličkované krajky.
Zajímavosti:
Anenský vrch
Vrchol (991 m) při cestě Aloise Jiráska, kde kdysi stávala dnes již zaniklá rozhledna. Až roku 1937 zde stála kapce sv. Anny, postavena v roce 1766 hajným Johanem Kastnerem z Horní Rokytnice. Na vrchu najdeme i objekty vojenského opevnění R-84 Arnošt a R-85 Anna.
Bartošovice v Orlických horách
Zřejmě nejstarší obec v údolí Divoké Orlice je prý spolu s Olešnicí v Orlických horách kolébkou lyžování v Orlických horách. Jsou zde sjezdovky, z nichž je krásný výhled na údolí. Spatříme barokní jednolodní kostel sv. Máří Magdalény z roku 1673 a poté můžeme přejít po kamenném barokním mostě se sochou sv. Jana Nepomuckého z první poloviny 18. století do sousedního Polska. Tento most přes Divokou Orlici slouží zároveň jako turistický přechod do polského Niemojowa. Malebné okolí nabízí běžecké tratě s mírným terénem i s trasami na hřeben.
Bukačka
Nejvýznamnější chráněné území v Orlických horách – národní přírodní rezervace se nachází jeden kilometr od Masarykovy chaty na Šerlichu.
Rezervace o rozloze 50,74 ha tvoří pozůstatek zakrslého bukového pralesa s vtroušeným smrkem, klenem a jeřábem. Dvousetleté buky dosahují výšky pouze 15 metrů, díky křivolakým kmenům byly ušetřeny těžby v minulých staletích. Botanická zahrada Orlických hor se skoro 300 druhy vyšších rostlin se pyšní i cennou rašelinnou loukou.
Černý důl
Přírodní rezervace s výměrou 26,37 ha, jihozápadně od osady Hadinec.
Je zde zachovaný bukojedlový pralesovitý porost (stáří se odhaduje na 250 let) se smrkem ztepilým, jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem. Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1954, nachází se v nadmořské výšce 780–884 m. Pro blízkost pevnosti Hanička byla dlouhou dobu veřejnosti nepřístupná.
Hadinec
Bývalá horská osada (775 m n. m.) u Bartošovic v Orlických horách v údolí potoka na jihovýchodním svahu Anenského vrchu. Najdeme tu poutní kapli sv. Anny, postavenou v 19. stol. na vrcholu Anenského vrchu na hřebenu Orlických hor a při výstavbě opevnění v roce 1937 rozebranou a znovu postavenou zde v Hadinci.
Homole
V letech 1692–1696 nechala hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte zbudovat raně barokní kostel Panny Marie Bolestné. Postupně zde vznikl poutní areál se dvěma kaplemi a schodištěm. Přístupové schodiště na svahu návrší Homole je jedinečnou uměleckohistorickou a stavební památkou v rámci českých zemí. Tvoří je 153 kamenných stupňů a 16 odpočívadel, čímž jsou přizpůsobeny kompozici mariánské modlitby tzv. velkého růžence. Na každém jednotlivém stupni se věřící modlili Zdrávas Maria a na odpočívadle Otčenáš, to vše na kolenou. Sochařská výzdoba poutního místa je z druhé poloviny 18. století.
Přírodní památka CHKO Orlické hory
Z téměř rovné linie hlavního hřebene vystupuje o něco výraznější vrchol Velké Deštné (1115 m n. m.). Z mnoha míst v podhůří je zřetelně vidět výrazný průsmyk mezi Korunou a Homolí, půlící hlavní hřeben. Orlickohorskou brázdou protéká řeka Divoká Orlice, tvořící od Trčkova státní hranici dlouhou 29 km. Po počátečním poměrně klidném toku proráží horský hřeben a proniká do vnitrozemí v oblasti nazvané Zemská brána. Vytváří zde hlubokou soutěsku, s obnaženými rulovými skalisky, vysokými až 40 metrů. Jedinečná přírodní scenérie je vyhlášena přírodní rezervací. Prameniště těchto řek, ležící na svazích hlavního hřebene, dnes představují ostrůvky nejzachovalejších přírodních biotopů, které sestupují z hor do podhůří lesnatými údolími. V jejich závěrech se nachází celá řada pramenišť a podmáčených horských luk.
Javornice
Podhorská ves se rozkládá podél Javornického potoka v délce šesti kilometrů. Dominantou je pozdně barokní kostel zasvěcený Sv. Jiří z let 1785–1787, jedna z inspirací malíře Vojtěcha Sedláčka, jemuž obec zřídila památník a galerii. Nejvyšším bodem obce je Jahodová hora, 502 m n. m. s malebnou částí s místním pojmenováním Betlém. Při pokračování směrem na Slatinu nad Zdobnicí najdeme upravenou lesní studánku „Buriánka“ a kapli Sv. Anny.
Jelení lázeň
Vrchovištní rašeliniště s jezírky a se vzácnými druhy rostlin, ležící uprostřed rozsáhlých pasek v sedle mezi vrcholy Velká a Malá Deštná v nadmořské výšce 1070 m n. m.
Kačerov
Horská osada vznikla pravděpodobně s přemístěním sklárny v druhé polovině 16. století. Ve vesničce s nejlépe dochovanými celky roubené architektury Orlických hor najdeme pozdně barokní kostel sv. Kateřiny z let 1796-1798, kapličku Panny Marie z roku 1858. Při obci se nachází přírodní rezervace Rašeliniště Kačerov – rašelinná louka s rozptýlenými stromy, náletovými dřevinami a s pestrou mozaikou rašelinných biotopů.
Komáří vrch
Přírodní rezervace ve výšce 992 m n. m. na hřebeni Orlických hor nad Říčkami v Orlických horách. Jedno z mála míst s původním bukovým porostem, jádro rezervace tvoří zakrslá bučina se smrkem, jeřábem jedlí a subalpínskou smrčinou. V okolí najdeme objekty z opevnění z let 1936–1938.
Kunštátská kaple
Barokní kaple Navštívení Panny Marie se nachází na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 m n.m u Jiráskovy horské cesty.
Byla pravděpodobně postavena již kolem roku 1671 a sloužila k bohoslužbě dřevařských dělníků. Díky své poloze na horské cestě mezi Zdobnicí a Kunštátem byla útočištěm i poutníkům na přechodu přes hřbet Orlických hor. Od roku 2000 byla renovována a po pěti letech byla slavnostně vysvěcena biskupem Dominikem Dukou.
Liberk
V malé horské vesnici najdeme vzácný dřevěný kostel sv. Petra a Pavla , který dnes spolu se zvonicí a farou tvoří jedinečný soubor, dokumentující dovednost lidové architektury rychnovského regionu 17. století. Malebná obec je oblíbeným cílem cyklistů, běžkařů i turistů.
Nebeská Rybná
Obec na romantickém návrší mezi řekou Zdobnicí a Říčkou. Dominantní je zdaleka viditelný klasicistní farní kostel sv. Filipa a Jakuba. Za kostelem roste chráněná, více než 200 let stará lípa malolistá, 22 m vysoká a s obvodem skoro 6 m.
Neratov
Pohraniční víska při pravém břehu Divoké Orlice vznikla se založením sklárny na konci 15. století. Na počátku 60. let 17. století zde začíná tradice neratovských poutí. Tisíce věřících přicházejí prosit Pannu Marii o pomoc. Tvrdí též, že místní pramen je léčivý, vznikají zde proto i malé lázně. V roce 1998 byla v nivě Divoké Orlice, JV od Neratova, vyhlášena přírodní rezervace „Neratovské louky“.
Pěčín
Obec leží na prahu Orlických hor v nadmořské výšce 500-560 m.
První zmínka je z roku 1318, v souvislosti s hradem Pěčín. Dominantou Pěčína je barokní kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli postavený v letech 1721–1729. Stojí zde několik chalup s typickými znaky podhorské lidové architektury. Raritou je i drážní buk, státem chráněný 300 let starý strom, stojící u železniční trati mezi Pěčínem a Rokytnicí, kvůli kterému byla v době stavby železnice (r. 1905) odkloněna trať od původního plánu. Obvod kmene činí 655 cm, výška 22 m.
Peklo nad Zdobnicí
V této malé obci nedaleko Vamberka s půvabným údolím řeky Zdobnice najdeme jednu z významných českých technických památek – věšadlový krytý most pocházející z roku 1840 stojící u zaniklé soukenické valchy.
Pevnost Hanička
Pevnost najdeme poblíž horských osad Hanička a Panské Pole mezi Rokytnicí v Orlických horách a Bartošovicemi v Orlických horách jako součást hraničního obranného pevnostního systému z let 1936-1938.
Po skončení 2. světové války se z Haničky stává zdroj pitné vody pro Rokytnici. Pod krycím názvem „Kahan“ zde byl budován protiatomový kryt, a to až do roku 1993, který nebyl dokončen. Od roku 1995 můžeme pevnost navštívit jako technickou památku.
Plačtivá skála
Při soutoku řek Zdobnice a Říčka se nachází skalní útvar Plačtivá skála, který byl spolu s údolím vyhlášen významným krajinným prvkem. Jedná se o hluboký zářez se skalními výchozy krystalických břidlic, kamennými sutěmi a balvanovým řečištěm. Skála dostala název podle vody ze skály vytékající – skála pláče – proto Plačtivá skála.
Potštejn
Oblíbené letní letovisko při řece Divoká Orlice, jehož dominantou jsou trosky mohutného hradu Potštejn. V jeho areálu stojí kaple sv. Jana Nepomuckého. Historické centrum tvoří kostel sv. Vavřince, kašna a socha sv. Floriána. Barokní zámek byl postaven v letech 1749–1755.
V zámeckém parku rostou vzácné dřeviny. U hřbitova je kostel sv. Marka rekonstruovaný v roce 1713. V tzv. „bratrské“ čtvrti byla v minulém století postavena modlitebna s farou. Nezapomenutelná je procházka údolím řeky s památnou lipovou alejí, Anenským údolím a Modlivým dolem, kde pamětní deska připomíná působení Českých bratří.
Na nedalekém Velešově najdeme zbytky tvrze z poloviny 14. století.
Hrad Potštejn
Dominantu hradu – mohutné trosky – spatříme už zdálky ze všech směrů. Historie Potštejna sahá až do 13. století, kdy byl založen rodem Drslaviců. Nejvýznamnější majitelé byli Pernštejnové, za jejichž působení dosáhl hrad největšího rozsahu. Nalezneme zde i pamětní desku připomínající Jiráskův román „Poklad“.
Rašeliniště pod Pěticestím
Svahové rašeliniště ve vrcholové části Orlických hor s prameništi a jezírky najdeme vlevo od silnice z Pěticestí do Zdobnice. Lokalita je útočištěm vzácných druhů rostlin a živočichů, vázaných na tento typ stanovišť, v Orlických horách ojedinělých.
Rašeliniště pod Předním vrchem
Rašelinná louka ve vrcholové partii Orlických hor se vzácnými i charakteristickými druhy rostlin. Mnoho podobných lokalit bylo v regionu Orlických hor v minulosti zničeno melioracemi a rekultivacemi. Unikátní louku najdeme na okraji lesa vlevo od silnice Bartošovice v Orlických horách – Kunvald, v údolí pod Předním vrchem (669 m n. m.).
Říčky v Orlických horách
V obci najdeme pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice i roubené chaloupky, rozeseté po okolních kopcích i v údolí. Téměř nedotčená příroda nás kromě sportu láká k procházkám po okolí. Půvabná je procházka Julinčiným údolím podél potoka Říčky až k hamernickému mostu. Ski centrum Říčky je vyhledávané zimní lyžařské středisko.
Terény jsou situovány na jihovýchodním svahu vrcholu „Zakletý“ (992 m n. m.), který je také vynikajícím výchozím bodem pro běžkaře.
Rokytnice v Orlických horách
Město přímo pod svahy Orlických hor. Ve středu města najdeme renesanční zámek s arkádovým nádvořím z roku 1553 a renesanční zámecký kostel Nejsvětejší Trojice a kapli sv. Petra a Pavla. Zámek není veřejnosti přístupný. Centrum města zaujme i zachovalými lidovými stavbami – náměstí se coby architektonická lahůdka pyšní několika roubenými měšťanskými domy s podloubím. Stojí zde barokní kostel Všech svatých z let 1679–1684 a Mariánský sloup s empírovou kašnou. Pouhých 200m od centra najdeme Skiareál Farák. Běžkaři mohou využít trasy po okolí směrem na Říčky v Orlických horách či po severní straně hor, které jsou lemovány obranným pevnostním systémem.
Rybná nad Zdobnicí
Obec vznikla v druhé polovině 13. století, za vlády Přemysla Otakara II. Název potvrzuje, že zde bylo v dávné minulosti mnoho rybníků. Dominantou obce je kostel sv. Jakuba a kaplička sv. Anny, v malebné podhorské scenérii za obcí.
Rychnov nad Kněžnou
První dochovaná písemná zmínka pochází z roku 1258. Dominantu města tvoří zámek z let 1676-1690. Na zámek navazuje v přilehlém romantickém areálu kostel Nejsvětější Trojice a pozdně renesanční čtyřboká zvonice z roku 1604 se zvonem Kryštof. Nejstarší dochovanou stavbou v Rychnově je raně gotický kostel sv. Havla nedaleko Starého náměstí. Na náměstí pak najdeme barokně – klasicistní radnici z roku 1804 s fungujícím věžním hodinovým strojem. V jejich prostorách se nachází Muzeum hraček, kde uvidíte panny s porcelánovou hlavou, dobové pokojíčky, obrázkové knihy, kočárky, stavebnice a mnoho dalších hraček, které obklopovaly děti do roku 1965. Směrem od Starého náměstí v bývalé židovské čtvrti najdeme v budově bývalé synagogy Regionální židovské muzeum Podorlicka a Památník Karla Poláčka, rychnovského rodáka, spisovatele a novináře.
Milovníci přírody mohou také navštívit Památník Karla Plachetky – skvělou ornitologickou expozici obsahující na 700 preparovaných exemplářů. V okolí se nachází rekreační oblasti s koupalištěm Včelný, naučná stezka a cyklotrasa přírodním parkem lesa Včelný až k malé přehradě v lesích, zvané Ivanské jezero a k letovisku Studánka.
Rychnov nad Kněžnou – zámek
„Rychnovské Hradčany“, jak místní přezdívají, jsou jedním z největších barokních celků východních Čech. Zámek byl postavený v letech 1676–1690 za Libštejnského z Kolowrat. Kolem roku 1772 bylo rozšířeno hlavní průčelí o postranní křídla zakončená hranolovitými věžemi. Zámecká jízdárna na jihovýchodní straně v parku byla vystavena roku 1727. Zámek je po restituci ve vlastnictví pánů Kolowratů Krakovských Libštejnských. Kromě prohlídky můžeme v areálu zámku navštívit Muzeum Orlických hor a Orlickou galerii.
Skuhrov nad Bělou
Obec je považována za bránu Orlických hor a leží v údolí řeky Bělé v Náchodské vrchovině. Z dálky je viditelný barokní kostel sv. Jakuba s oltářním obrazem, jehož rám byl vyřezán z jediného kusu lipového dřeva. Hřbitov se pyšní výstavnými hrobkami podnikatelů Porkertů a Lerchů. Firma Porkert, se kterou je obec i celé okolí bytostně svázáno, působí zde dodnes a svoji úspěšnou tradici nám poutavě zdokumentovala v nově zřízeném Muzeu železářské výroby hned naproti historické Růženině huti.
Slatina nad Zdobnicí
Podhorská obec s kostelem Proměnění Páně, barokní farou a dalšími pozoruhodnými místy, jako je místní obrazárna. V obci se narodila významná česká herečka Marie Hübnerová. Romantická je i procházka podél údolí řeky Zdobnice.
Šerlišský mlýn
Hotel a výletní místo (860 m) v zalesněném údolí Bělé, severozápadně od Deštného. Křižovatka turistických cest, východisko k Bukačce, na Vrchmezí, Šerlich. Původně zde stával Postlerův mlýn, hájovna a několik horských chalup. Kolem roku 1902 byl mlýn přestavěn Fuknerem z Trutnova na výletní hostinec, při němž se vyráběl šindel (v letech 1924–1925 byl na pile Šerlišského mlýna připravován materiál pro stavbu Masarykovy chaty), později, v letech 1929–1930, byl rozšířen na hotel. Dřevěná jednopatrová budova byla v letech 1966–1968 rekonstruována, byly přistavěny depandance Barborka a Kačenka.
Vamberk
Tradice krajkářství, kterým se Vamberk proslavil po celém světě, je zachována dodnes a to i díky Krajkářské škole a Muzeu krajky. Nejstarší dochovanou stavbou města je raně barokní kostel sv. Barbory z roku 1697 a Mariánský sloup na Husově náměstí z roku 1699.
Z dílny významného rodu Mielnických pak pochází nejvýznamnější rokokové sousoší sv. Anna a Kristus v okovech u schodiště kostela sv. Prokopa z let 1770–1780. Soubor doplňuje osm světců na mostě přes řeku Zdobnici z let 1864–1865. Na Husově náměstí stojí novorenesanční kašna a secesní socha Mistra Jana Husa z roku 1904 podle návrhu sochaře Josefa Kalvody. Vamberk se také může pochlubit kryptou pod kostelem sv. Prokopa s mumiemi.
Velká louka
Jednu z posledních rašelinných luk v Orlických horách najdeme vlevo od silnice Orlické Záhoří – Šerlich, asi jeden kilometr severně od hájovny v Trčkově. Je významnou botanickou a entomologickou lokalitou a jedním z posledních útočišť ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Výměra lokality je 2,34 ha, v nadmořské výšce 740–758 m, přírodní památkou je vyhlášena od roku 1982.
Věšadlový krytý most
Roubený krytý most přes řeku Zdobnicí z roku 1840 nedaleko železniční stanice Peklo. Základem nosné konstrukce mostu jsou dvě lichoběžníková věšadla o výšce 3,25 m a podélné trámy, které jsou
nyní nahrazeny 6 ocelovými nosníky tvaru písmena I. Most, po kterém stále jezdí automobily, je dlouhý 17,2 m a svojí šířkou 6,2 m patří k našim nejširším dřevěným mostům. K mostu se váže i nešťastná příhoda: při koupání pod ním ochrnul akademický malíř Antonín Slavíček.
Vrchovištní rašeliniště U Kunštátské kaple
U Kunštátské kaple najdeme vrchovištní rašeliniště se smrčinou. Zásobeno je pouze srážkovou vodou, jediné v Orlických horách spolu s Jelení lázní. Chráněným územím o ploše 2,86 ha bylo vyhlášeno roku 1973.
Zdobnice
Horská obec v údolí říčky Zdobnice pod svahy Zakletého a Tetřevce je dalším oblíbeným lyžařským střediskem. Kamenný most přes Zdobnici je pozdně barokní, sochy jsou z 18. století. Barokní kostel Dobrého Pastýře je z roku 1788. Kaple sv. Anny je z roku 1787, v roce 2001 byla nově opravena a vysvěcena. Ski centrum Zdobnice uspokojí jak začátečníky, tak i pokročilé lyžaře a snowboardisty.
Okresy Pardubice a Ústí nad Orlicí
Správní obvod Pardubice
Borek | Bukovina nad Labem | Časy | Čeperka | Dašice | Dříteč | Dubany | Hrobice | Choteč | Kostěnice | Kunětice | Lány u Dašic | Lázně Bohdaneč | Libišany | Moravany | Němčice | Opatovice nad Labem | Plch | Podůlšany | Ráby | Rokytno | Rybitví | Sezemice | Slepotice | Srch | Staré Hradiště | Staré Ždánice | Stéblová | Úhřetická Lhota | Újezd u Sezemic
Území Pardubicka (40 924 ha) je třetí největší po Chrudimsku a Moravskotřebovsku a představuje 9,1 % rozlohy kraje. Ve čtyřech městech správního obvodu (Pardubice, Dašice, Lázně Bohdaneč, Sezemice) žije 80,6 % jeho obyvatel, z toho v Pardubicích 73,8 %.
Správní území je dále členěno na dvě spádové oblasti pověřených obecních úřadů, jejichž sídla jsou v Pardubicích a Lázních Bohdaneč.
Pardubicko patří k oblastem s nepříliš členitým povrchem a relativně nízkým výškovým rozpětím. Převážná část území je součástí úrodné Polabské nížiny s typickou nižší nadmořskou výškou a výskytem mořských usazenin (pískovce, opuky). Dominantou rovinaté krajiny Pardubicka je Kunětická hora (295 m n. m.) ležící v katastru obce Ráby.
Nejvýznamnějším vodním tokem je řeka Labe s levostrannými přítoky – řekou Chrudimkou (vlévá se do Labe v Pardubicích) a Loučnou (do Labe ústí nedaleko Sezemic). Díky vhodným terénním podmínkám a bohatosti krajiny pardubického Polabí na vodní toky zde byla již od konce 15. století vystavěna řada rybníků. Dominantou rybniční sítě je uměle vybudovaný Opatovický kanál s délkou 33 km začínající u Opatovic nad Labem a ústící do Labe u Semína.
Na zemědělskou půdu připadá 60,5 % území okresu (53 759 ha), z toho nejvíce tvoří orná půda (44 122 ha). Ovocné sady a zahrady leží na 2827 ha, trvalé travní porosty na 6810 ha. Z nezemědělské půdy jsou nejvíce zastoupeny lesní pozemky, které pokrývají čtvrtinu rozlohy okresu.
Výrobu elektřiny zajišťují jediné dvě tepelné elektrárny v kraji – v Opatovicích nad Labem a Chvaleticích.
K známým historickým památkám Pardubicka se řadí pozdně gotický hrad na Kunětické hoře, z jehož věže je nádherný výhled do okolí. Na hradě probíhá řada kulturních akcí včetně divadelních představení. Vzhledem k tomu, že se Pardubicko přes veškerá opatření vyznačuje vyšší úrovní znečištění životního prostředí, využívá řada obyvatel tohoto regionu možnosti rekreovat se také v sousedních okresech, zejména na Chrudimsku nebo v oblasti Orlických hor.
Zajímavosti:
Dašice
Obec je prvně zmiňovaná roku 1318. Od 17. století trpělo město drancováním vojsk, odvodů naturálií, řadou požárů a epidemií. Jádro město bylo roku 1990 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.
Návštěvníky zde lákají především měšťanské domy z 18. století, které vymezují rozměrné náměstí T. G. Masaryka. Další významnou památkou je kostel Narození Panny Marie z let 1677–1707. Zajímavou architektonickou památkou je synagoga z roku 1822, jež je pozůstatkem někdejší židovské obce.
Dříteč
Na levém břehu Labe leží obec Dříteč. První písemná zmínka v historických pramenech pochází z roku 1228. Nejstarší památkou v obci je gotický kostel sv. Petra a Pavla z 2. poloviny 14. století.
Opatovice nad Labem
Město při břehu Labe mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Významnou památkou je kostel sv. Vavřince z 13. století, který stojí na místě bývalého benediktinského kláštera. Pověst o něm zařadil A. Jirásek do svých Starých pověstí českých.
Kunětice
Obec Kunětice se rozkládá na jednom z nejdéle osídlených míst na Pardubicku. V okolí obce byla nalezena řada zbytků staveb i žárových hrobů z mladší doby kamenné. Nejvýznamnější architektonickou památkou ve městě je kostel sv. Bartoloměje z 11. století. Interiér je vyzdoben freskami z dob Karla IV. Naproti tomu zajímavou technickou památkou je vojenský most přes Labe, vystavěný v roce 1947.
Kunětická Hora – hrad
Známou dominantou Polabí je 82 m vysoká znělcová kupa, na které Diviš Bořek z Miletína vystavěl husitský hrad. Najdeme zde hradní areál, palácové budovy, rytířský sál, hladomorna, palácové sklepení (archeologická expozice), výstavu pohlednic a fotografií hradu, zločin a trest v našich dějinách, geologický vývoj Kunětické hory a věž s vyhlídkou – z níž je překrásný výhled od Železných Hor až po Krkonoše.
Za třicetileté války byl hrad vypálen a těžba kamene zkázu uspíšila. Opravy započaly až ve 20. století.
Opatovický kanál
U Opatovic nad Labem odbočuje z Labe Opatovický kanál. Renesanční stavba z přelomu 15. a 16. století vznikla na popud pánů z Pernštejna. Kanál o délce kolem 30 km slouží k zavlažování přilehlých rybníků, dříve také k napájení mlýnů a valch. Kanál je splavný po celé délce kromě závěrečné etapy u Semína.
Ráby
Malá obec vznikla na konci 18. století na místě bývalé daňčí obory. Ráby se rozrůstaly velmi pomalu, v dnešní době mají cca 500 obyvatel. Nejvýznamnější památkou je lovecký zámeček z roku 1863, který v dnešní době slouží jako Muzeum Perníku a pohádek Ráby – uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa. Samostatným turistickým okruhem je zde také Muzeum skřítků a strašidel se přibližně 40 loutkami.
Sezemice
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1227, ale ta vznikla zřejmě již mnohem dříve, neboť podél říčky Loučné vedly od nepaměti obchodní stezky. Z někdejšího ženského kláštera se dochoval kostel Nejsvětější Trojice, pocházejí z roku 1270. Kostel byl zároveň jednou z prvních cihlových staveb u nás. U stavby nalezneme také dřevěnou zvonici z 18. století.
Slepotice
Obec vznikla již v 11. století. Nejcennější památkou je zde kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1818 s rokokovou kazatelnou.
Staré Ždánice
Staré Ždánice nám nabízí pohled na stavebně velice jednoduchý kostel sv. Václava. Kostel byl postaven v roce 1336. Stavbě dodává neobvyklý vzhled hranolová věž s cimbuřím.
Správní obvod Holice
Býšť | Dolní Roveň | Dolní Ředice | Holice | Horní Jelení | Horní Ředice | Chvojenec | Jaroslav | Ostřetín | Poběžovice u Holic | Trusnov | Uhersko | Veliny | Vysoké Chvojno |
Ve 14 obcích, které Holicko tvoří, žilo k 31. 12. 2003 celkem 15 851 obyvatel (3,1 % obyvatelstva kraje). Hustota zalidnění (74,2 % osob/km2) je výrazně pod krajským průměrem. V sídle správního obvodu – městě Holice – které je zde jedinou obcí se statutem města, žije téměř čtyřicet procent obyvatel.
Díky rozvoji bytové výstavby nejen v sídle správního obvodu, ale i v dalších obcích (především Býšť a Horní Jelení) se Holicko řadí v posledních letech na první místo mezi správními obvody v kraji v počtu přistěhovalých na tisíc obyvatel. Podmínky pro pracovní uplatnění v regionu se spíše zhoršují, řada pracujících však využívá možnosti za prací dojíždět do nedalekých Pardubic, Hradce Králové, či Vysokého Mýta. Ještě na přelomu tisíciletí se míra nezaměstnanosti na Holicku (4,2 %) pohybovala přibližně na poloviční úrovni krajského průměru, do roku 2003 se zvýšila na 7,8 %.
Ve srovnání s krajskou úrovní je na Holicku vyšší podíl zaměstnaných v zemědělství a podprůměrné zastoupení pracujících ve službách.
Zatímco jinde se dopravní proudy zásluhou obchvatů rozdělily a oddělila se část těžké dálkové dopravy v Holicích tato možnost není a těžká doprava prochází intravilánem města. Pro Holicko je typická více než dvoutisícová převaha počtu vyjíždějících nad dojíždějícími.
Naproti tomu na Holicku připadalo na každých 1000 bydlících zaměstnaných pouze 725 pracovních míst. Holicko má nízký potenciál cestovního ruchu.
Návštěvníci regionu obdivují pozoruhodné expozice Afrického muzea v Holicích věnované zdejšímu rodákovi – lékaři a cestovateli Dr. Emilu Holubovi. Významným rodákem regionu je i prvorepublikový ministerský předseda František Udržal, který pochází z obce Dolní Roveň. K historickým památkám Holicka patří barokní kostel sv. Martina v Holicích, barokní kostel sv. Gottharda ve Vysokém Chvojně či dřevěný kostelík sv. Mikuláše ve Velinách. Příznivci motorismu jistě znají každoroční Mistrovství Evropy v motokrosu konané na známé motokrosové dráze v Poběžovicích u Holic. Rekreanti vyhledávají přírodní koupaliště rybník Hluboký severně od Holic. Možnosti k rekreaci nabízejí rozsáhlá zalesněná území regionu. Na území správního obvodu byla vymezena ptačí oblast Komárov.
Zajímavosti:
Holice
Město se vyznamenalo jednou z prvních autobusových linek u nás, ale známé je především díky svému rodákovi Emilu Holubovi. Jeho objevy jsou umístěny v Africkém muzeu v Holicích, kde uvidíte pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, expozici africké přírody a ocitnete se také v malé domorodé vesnici mezi původními obyvateli Afriky. Město se pyšní motocyklovým závodištěm, na kterém se v roce 1963 konalo mistrovství světa motocyklů.
Dolní Roveň
Město vzniklo ve 13. století při kolonizaci německými osadníky. Spolu s městem vznikl i dřevěný kostel, který byl v roce 1699 přestavěn na barokní kostel sv. Kateřiny. Také původní kostel sv. Mikuláše z roku 1350 byl v 17. století přestavěn do současné podoby.
Horní Jelení
Obec Horní Jelení je obklopená lesy a vznikla jako ves při hradu. Již v 16. století byl hrad zpustlý, a tak na jeho místě vyrostl zámeček na Sádkách. Okolní lesy jsou poctivě označeny řadou turistických cest, poskytují tak ideální podmínky pro pěší turistiku.
Ostřetín
Obec ve tvaru dlouhé ulice vznikla v době německé kolonizace . Nejvýznamnější památkou je kostel Zvěstování Panny Marie z roku 1781, jenž stojí na místě staršího ze 14. století. Mezi další památky obce patří například dům č.p. 47 z 1. pol. 19. století.
Veliny
Veliny se proslavily zejména roubenou architekturou. Jedná se o barokní roubenou architekturu z 18. století. Obdivovat se můžeme roubenému kostelu sv. Mikuláše, dřevěné zvonici či roubené márnici.
Správní obvod Vysoké Mýto – Choceňsko
Běstovice | Bošín | Dobříkov | Choceň | Koldín | Plchovice Radhošť | Skořenice | Sruby | Sudslava | Týnišťko | Újezd u Chocně |
Ve dvou městech správního území – Vysokém Mýtě a Chocni – žijí dvě třetiny jeho obyvatel. Správní území je dále členěno na dvě spádové oblasti pověřených obecních úřadů, jejichž sídla jsou v uvedených městech.
Město Choceň ležící na obou březích řeky Tiché Orlice, obklopené kopci a lesy, se nalézá asi 10 km západně od okresního města Ústí nad Orlicí. Město se skládá ze sedmi částí – Březenice, Dvořisko, Hemže, Choceň, Nová Ves, Plchůvky a Podrážek. V. celém městě je registrováno 1972 domů, z toho v samotné Chocni 1732. První zmínka o městu pochází z roku 1227.
Krajina spadá do Svitavské a Podorlické pahorkatiny, ze severu je obklopena smíšenými lesy, ve střední části se rozkládá řada rybníků.
K turisticky atraktivním místům se řadí i renesanční zámek s rozsáhlým parkem v Chocni, na východ od Chocně se rozkládá přírodní rezervace Peliny s vysokými skalními bloky a výskytem mnoha vzácných rostlin. Zajímavá je expozice dřevěných barokních soch ve Vraclavi či pravoslavný dřevěný kostelík v Dobříkově, který byl do obce přemístěn z Podkarpatské Rusi v roce 1930.
Zajímavosti:
Choceň
Město na březích Tiché Orlice, prvně zmíněno v roce 1227. V roce 1292 patřilo jako trhové městečko králi Václavovi II. V roce 1437 byla potvrzena privilegia městské samosprávy a svobod – z poloviny šlo o majetek pánů z Kunštátu a z Poděbrad a z druhé poloviny pánů ze Žampachu. Začátkem 16. století nový rozmach – trhy a cechy několika řemesel, zámek a dvůr. Z té doby pochází renesanční zámek (1574), později barokně upravený. Rozvoj města byl několikrát utlumen velikými požáry. Od roku 1709 začala výstavba komplexu architektonicky cenných barokních staveb (fara, kostel s literátským kůrem, budova špitálu a zvonice). V polovině 19. století se město se stalo důležitou železniční křižovatkou. Na okraji města je přírodní rezervace Peliny. V Orlickém muzeu Choceň je paleontologická, geologická, archeologická, historická expozice – nálezy zkamenělin, fosilií a historických vykopávek z okolí Chocně.
Zdroj: ANTL Miroslav. Váš hlas pro spravedlnost, bezpečnost a pořádek. Rychnov nad Kněžnou: vlastním nákladem, 2008. Neprodejné.