Ústavní dodatek je na správné cestě

Ústavní dodatek je na správné cestě
Mgr. Jan TETŘEV
JUDr. Miroslav Antl patří k lidem, kteří jsou dlouhá léta vidět ve veřejném prostoru, a není to poprvé, co o něm píšeme. V současnosti již druhé volební období zastává funkci senátora za Rychnovsko a je předsedou senátního Ústavně-právního výboru. Patří mezi ty politiky, kteří se dlouhodobě netají svým kladným vztahem ke zbraním a jejich držitelům. Angažuje se také v oblasti tzv. ústavního dodatku, čili změny Listiny základních práv a svobod. Především kvůli legislativě jsme se spotu na chvíli sešli.
Setkáváme se v době prázdnin. Můžete nám přiblížit, jak v této chvíli pokročily práce na přijetí tzv. ústavního dodatku, čili přidání textu Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbrani je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon, do Listiny základních práv a svobod?
Tak v naší horní parlamentní komoře senátorský návrh po opakovaných odkladech, způsobených pandemií, nakonec hladce prošel – a nyní se nachází v Poslanecké sněmovně. Jenže my pak novelu musíme v Senátu znovu projednávat a schválit už třípětinovou většinou, takže bude hodně záležet na tom, koho lidé zvolí při nadcházejících senátních volbách.
Existuje nějaký časový plán?
Poslanci nemají stanoveny žádné lhůty pro projednávání našich legislativních návrhů. Takže návrh může ležet ve Sněmovně i měsíce či dokonce roky. V tomto případě však předpokládám, že s ohledem na blížící se poslanecké volby v říjnu 2021 a hlavně na usilovný permanentní tlak Ligy LIBE a jiných subjektů projednají poslanci náš návrh co nejdřív po letních prázdninách.
Pokud vím, jste nejen jedním z řady senátorů, kteří pro tento návrh hlasovali, ale dokonce patříte mezi ty, kdo za něj mezi kolegy hodně lobbovali.
Jsem jedním z jeho předkladatelů. Návrh totiž přinesl na schůzi mého Ústavně-právního výboru kolega senátor Martin Červíček, já jsem návrh podepsal a vyzval ostatní členy ÚPV, aby se k nám přidali. Takže jen z našeho výboru nás podepsalo osm, odmítly pouze dvě členky výboru z klubu KDU ČSL. Senátor Tomáš Goláň však později pro návrh nehlasoval…
A teď jedna kacířská otázka: Pomůže vůbec tento ústavní dodatek něčemu? K čemu to bude dobré?
Tohle není kacířská, ale zcela zásadní otázka. Zásadní tezí je, že jde o povýšení práva na obranu života a zdraví se zbraní na úroveň ústavní, takže by se občan mohl dovolávat ochrany základních práv u Ústavního soudu. A to včetně zásahů do vlastnického práva vůči EU deklarovaným omezením nabývání a držení zbraní. Výklad doplněné Listiny by pak náležel především českému ústavnímu soudu. A třeba se vrchní velení EU zamyslí a v budoucnu začne respektovat alespoň ústavy národních států EU.
Co následné novely, které na tento dodatek navazují?
V současné době j e v Senátu předložena novela trestního zákoníku, v níž senátor Zdeněk Hraba navrhuje zásadní změny ustanovení o nutné obraně. Já jsem ho žádal, aby s tímto návrhem počkal, až bude schválena novela Listiny základních práv a svobod, která právě na toto ustanovení jasně odkazuje. Bohužel senátoři rozhodli, že se budeme souběžně zabývat i touto novelou, což je krajně netaktické a nový návrh podrývá návrh novely ústavní, v níž argumentujeme právě tím, že se novelou Listiny podmínky nutné obrany a dalších okolností vylučujících protiprávnost nemění, avšak současně se je snažíme změnit. Je velmi nešťastné chtít naráz všechno, když zatím ne máme nic. Obávám se, že se nám to může vymstít…
Zdrojem trablů, které mohou dopadnout na naše střelce, je tlak Evropské komise. Dá se tomuto tlaku dlouhodobě úspěšně čelit?
Na Evropskou komisi musí tlačit zejména europoslanci, kteří mají rozhodovací pravomoc. Bohužel, ti naši už jsou svým hlasováním spíš bruselští, když mnohdy hlasují i proti zájmům většiny českých občanů.
Co nás čeká ze strany Evropské komise v budoucnosti?
Tohle zřejmě neví nikdo. Aktuálně se stačí podívat na opožděné a rozporuplné reakce vedení EU na začátku pandemie. Takže předpokládat nelze zřejmě nic, anebo úplně všechno …
Máte při své časově náročné práci chvíli zajít si někdy vystřelit?
O mně je známo, že já si zejména střílím z lidí – tím, že provokuji. Jinak musím sebekriticky přiznat, že jsem v posledních letech střelecký trénink dost zanedbával. Je to dáno asi tím, že necítím takové ohrožení jako v minulost i, kdy jsem byl na střelnicích i několikrát týdně. Ale mohu slíbit, že se polepším.